Kilo Alma ve Davranış Değişikliği

Günümüzde tüm Dünya’nın problemi Obezite olsa da kilo almaya çalışıp alamayan bireylerin sayısı da oldukça fazladır. Bu bireylerin kilo alamamaların birden fazla sebebi vardır. Bu sebepleri sekmelerde tek tek açıklayacağız.

Bu tarz bireyler günlük almaları gereken enerji miktarını alamadıkların dolayı kilo alamazlar. Genelde çok yiyorum ama kilo alamıyorum şikayeti ile gelirler ama gün içerisinde yapmaları gereken öğünleri atladıklarından sadece 1 veya 2 öğün yaparlar ve bu öğünlerde günlük almaları gereken kalori miktarını karşılamaz.

Manken hastalığı olarak bilinen anorexia nevroza hastalığına yakalanan bireyler ideal kilolarında olsalar dahi aynaya her baktıklarında kendilerini kilolu görürler. Ne kadar zayıf alırsam o kadar iyi düşüncesini taşırlar ve bu yüzden yemek yemeyi bırakırlar. Bu tarz bireylerin diyetisyen ile bir psikologa danışmalarında fayda vardır.

Bu hastalığa yakalanan bireylerin öncesinde kontrolsüzce yemek yeme alışkanlıkları vardır. Bu bireyler açlık hissini bastırmak amacıyla fazla miktarda besin tüketirler. Daha sonrasında ise yedikleri bu yemeklerden rahatsız olup genelde kendilerini banyoya kitlerler ve kimseye belli etmeden kusmaya çalışırlar.

Kimseye bu hastalıklarından bahsetmek istemedikleri için aile arasında ve arkadaş ortamında bir şey yokmuş gibi yemek yemeye devam ederler fakat besinler sindirilmeden istifra ettikleri için günlük kalori ihtiyacını karşılayamaz ve zayıflamaya başlarlar. Bu tarz bireylerin diyetisyen ile bir psikologa danışmanlarında fayda vardır.